Jak wyposażać zakwaterowanie agroturystyczne?

Można przebierać dziś w rozmaitych ofertach wielorakich form zakwaterowania, które dostępne są na rynku turystycznym. W Polsce nie brakuje zarówno domów wczasowych, które wczasowicze mogą wynająć, albo przykładowo kwater prywatnych czyli pojedynczych pokoików dostępnych dla turystów. Są też opcje wynajmu mieszkań wczasowych oraz całe zabudowy, chociażby szeregówki. Jest to niesamowicie solidny typ obiektów, który odznacza się przede wszystkim przytulnością i swojskością. W agroturystykę warto zainwestować i to co istotne nie tylko jako urlopowicz, ale również jako właściciel.

Kilkadziesiąt lat temu w naszym kraju pojawiło się szaleństwo, jeżeli chodzi o ilość pojawiających się na rynku turystycznym obiektów agroturystycznych. Panował ogromny trend na wybór właśnie tych form zakwaterowania i można śmiało stwierdzić, że nadal jest to jedna z najczęściej wybieranych opcji. Z perspektywy właściciela takiego obiektu, albo osoby, która chce w taki obiekt zainwestować swoje środki pieniężne, warto wiedzieć, iż zakwaterowanie agroturystyczne jest objęte ustawą o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielorakich innych obiektów turystycznych typu hotele czy pensjonaty bądź ośrodki wypoczynkowe. Ze względu na obowiązujące zasady prawne konieczne okazuje się dostosowanie poszczególnych obiektów mieszkalnych do wymogów związanych z narzuconym odgórnie minimum niezbędnego wyposażenia. Te standardy określone zostały natomiast w załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 roku.

Jeżeli wynajmowane są wczasowiczom miejsca na polach namiotowych, na których urlopujący może rozbić namiot bądź zaparkować przyczepę campingową, konieczne jest dysponowanie odpowiednio do tego przygotowanym terenem. Grunt obozowiska przede wszystkim powinien być suchy, wyrównany i właściwie ukształtowany. To ma zapobiec gromadzeniu się wody podczas intensywniejszych opadów. Powierzchnia musi zostać na tyle kompleksowo wyczyszczona, aby nie pojawiały się na niej żadne przedmioty i elementy zagrażające życiu i bezpieczeństwu wczasowiczów. Konieczne jest ustalenie na obozowisku punktu poboru wody do picia oraz potrzeb gospodarczych. Dodatkowo trzeba także porozstawiać pojemniki na odpady, które mają być systematycznie wypróżniane. Nieodzowne jest kontrolowanie obiektu i non stop czyszczenie go.

Przy wynajmie domków turystycznych, które są chyba najbardziej rozpowszechnioną formą szeroko rozumianej agroturystyki, istotne jest zapewnienie oddzielnych łózek tradycyjnych bądź łóżek polowych przeznaczonych dla każdego lokatora – w zależności od ilości osób dopuszczalnie mieszczących się w danym obiekcie. Ważne jest również zachowanie stosownej odległości pomiędzy łóżkami, która powinna wynieść nie mniej niż trzydzieści centymetrów.  W domku muszą się także znaleźć dodatkowe elementy wyposażenia podstawowego, do jakich zalicza się stolik, krzesło, szafkę czy dużą szafę na ubrania i rzeczy osobiste. Pomieszczenie musi zostać oświetlone a także dysponować pomieszczeniami czy zapleczem sanitarnym.

Jeżeli chodzi o zakwaterowania pod postacią budynków stałych, to istotne jest zapewnienie właściwego ogrzewania a mianowicie w grę wchodzi minimalna temperatura wynosząca jakieś 18 stopni Celsjusza – taka ma panować zwłaszcza w miesiąca od dziesiątego do czwartego. W lecie ogrzewanie jest wyłączane, ale budynek musi mieć właściwą wentylację. Ponadto niezbędnym elementem okazuje się również instalacja sanitarna – zimna woda oraz dostęp do wody ciepłej, nie musi być ciepła woda non stop, ale nie może być tak, że nie ma jej w ogóle. Zima powinna być natomiast dostępna przez dwadzieścia cztery godzinny na dobę. Jeżeli chodzi o jeden obiekt stały, to dopuszcza się aby przypadało na niego nie więcej niż piętnaście osób. W związku z tym w gestii właściciela obiektu jest ustalenie i sprawdzenie czy w budynku nie przebywa większe grono. Wyposażenie, jakie uznaje się w tym przypadku za podstawowe to wanna lub prysznic, toaleta, umywalka z blatem bądź opcja półki i wieszaka na ręcznik. Niezbędne jest też lustro posiadające boczne bądź górne oświetlenie, gniazdko elektryczne zabezpieczone osłonką, papierowe ręczniki, pojemniki na śmieci.

Jako obecnie nieco mniej popularną formę zakwaterowania agroturystycznego rozumie się natomiast tak zwane pomieszczenia wspólne, a więc sale które wynajmowane są jako miejsca noclegowe. Takie obiekty muszą dysponować salami nie mniejszymi niż dwa i pół metra kwadratowego przypadającego na jednego śpiącego. Jeżeli w  grę wchodzą łóżka piętrowe umieszczone w sali, to dystans wyżej wspomniany powinien wynieść półtora metra kwadratowego, nie mniej. Istotne jest, aby w takim obiekcie wystąpiły wyłącznie łóżka jednoosobowe a ich wymiary miały co najmniej 80 na 190 centymetrów. Dodatkowo każda osoba przebywająca w pomieszczeniu powinna dysponować szafką zamykaną na kluczyk, do tego muszą być krzesła bądź taborety dla każdego lokatora. Dopuszczalne jest wymienienie tych elementów meblowych na ławy. Konieczne jest zainwestowanie również w lustro, oświetlenie umieszczone na suficie, wieszaki na ciuchy i stół. Maksymalnie w danym pomieszczeniu zwanym salą może być piętnaście osób.

Dużo szerzej rozpowszechnione są z kolei pokoje samodzielne czyli popularne i bardzo chętnie wybierane przez turystów kwatery prywatne. Powierzchnia mieszkalna takich obiektów liczona ma być w metrach kwadratowych a pokoje są dostępne z podziałem na liczbę osób. Mogą wystąpić obiekty jednoosobowe, dwuosobowe, które mają mieć minimum sześć metrów kwadratowych, pokoje większe niż dwuosobowe, które będą miały dodatkowo o dwa kolejne metry kwadratowe więcej na każdą jedną, następną osobę. Co do wyposażenia standardowego, to zalicza się do niego tak jak w przypadku wyżej wyszczególnionych sal wspólnych łóżka jednoosobowe, które powinny liczyć odpowiednio 80 na 190 centymetrów bądź łóżka dwuosobowe z wymiarami co najmniej 120 na 190 centymetrów.

Dodatkowo umieszczony ma być też stolik nocny, półka znajdująca się przy każdym łóżku, duży stół bądź chociażby większy niż stolik nocny blat – biurko. Niezbędne są krzesło bądź taboret – po jednym na lokatora przebywającego w obiekcie. Niezbędny jest też wieszak na ciuchy bądź stelaż na którym wczasowicz może przechowywać swoje rzeczy osobiste. Dodatkowo w indywidualnych pokojach dostępne muszą być czyste komplety pościelowe dla każdej z osób bądź dla pary. Można do nich zaliczyć poduszkę, poszwę, kołdrę lub koce, prześcieradło i poszewkę na poduszkę. Pokój ma zostać stosownie oświetlony, mając przykładowo jeden punkt świetlny o mocy wynoszącej 60 W, każdy obiekt ma być prywatny, więc musi mieć opcję zasłonięcia zasłon na noc bądź rolet czy żaluzji. Oczywiście jak we wszelkich wyżej wymienionych opcjach zakwaterowania wpisującego się w formy agroturystyczne, pomieszczenie tu charakteryzowane dopuszcza się dla maksymalnie piętnastu osób, nie więcej.