Podnośniki nożycowe – dwa podstawowe rodzaje

Przy przenoszeniu cięższych elementów, przedmiotów, produktów czy towarów bardzo istotne jest skorzystanie nie tylko z siły fizycznej pracowników, ale przede wszystkim solidnego wyposażenia, które zostało skonstruowane właśnie w celu „dźwigania ciężkich rzeczy”. Szeroko dziś rozpowszechnionym rodzajem takiej maszyny jest przede wszystkim podnośnik nożycowy, który odznacza się w głównej mierze wysoką jakością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne i praktycznością zastosowania.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać jednakże o doborze konkretnego modelu podnośnika nożycowego stricte do naszych indywidualnych potrze oraz charakteru wykonywanych przez nas prac, robót czy czynności, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć. Generalnie na rynku wyróżnić należy dwa podstawowe, najistotniejsze i zarazem najchętniej przez konsumentów wybierane gatunki charakteryzowanych tu podnośników.

Pojedyncze

Podnośniki nożycowe pojedyncze cechują się specyficzną konstrukcją, która polega na podnoszeniu chwytanych sprzętem przedmiotów za pośrednictwem dwóch siłowników. One natomiast stosownie się rozkładają i składają, tak jak nożyce, stąd i ta charakterystyczna nazwa. Podnośnik tego rodzaju nie posiada kolumn, jakie występują natomiast w modelach czterokolumnowych. Co to natomiast daje w praktyce? Otóż pozwala to na dużo lepsze zagospodarowanie powierzchni, na jakiej przyszło nam pracować. Maszyna nie zajmuje dużo miejsca, więc robota przebiega sprawnie, szybko i bezproblemowo. Nie tracimy czasu na to, żeby uprzątać sprzęt czy też przeciskać się przez porozstawiane i blokujące swobodę przejścia urządzenia. Podnośniki pojedyncze nadają się do zamontowania w posadzce. W razie większego zapotrzebowania nie ma kłopotu także z tym, aby doposażyć dodatkowo podnośniki, na przykład możemy do tego celu wybrać uwalniacz osi bądź uwalniacz kół. Bez trudu da się także dołączyć szarpaki stanowiące przedłużenie najazdów. Jeszcze jedna kwestia, na jaką podczas opisywania pojedynczych podnośników nożycowych także trzeba zwrócić uwagę to to, iż w momencie wykonywania poszczególnych czynności za pośrednictwem urządzenia zwanego podnośnikiem nożycowym, sprzęt nie jest podpierany. Ustawia się go do pracy kołami na platformach podnośnika.

Podwójne

Nieco innym rodzajem podnośnika nożycowego okazuje się natomiast model podwójny, który ma swoje zastosowanie w tych samych branżach i sferach co podnośniki nożycowe pojedyncze, jednakże warto stwierdzić, że w przypadku teraz opisywanego rodzaju sprzętu nie ma sposobności domontowania dodatkowo uwalniacza kół, uwalniacza osi bądź szarpaków. Podnośniki tej kategorii odznaczają się generalnie dużo krótszymi najazdami niż podnośniki pojedyncze, ale mają za to z reguły opcję regulacji długości. Wynika to głównie z faktu, iż mimo możliwości stosowania i jednych i drugich w szeroko rozumianej branży budowlanej, każde z urządzeń idzie zupełnie do innych czynności. Bardzo często zdarza się, że podwójne podnośniki nożycowe są wykorzystywane jako podnośniki recepcyjne. W związku z tym idealnie ten typ podnośników spisuje się jako oddzielne stanowisko naprawcze. Podobnie jak i wyżej charakteryzowane urządzenia, także i te są montowane w bądź na posadzce.