Szukając odpowiedniego mebla, na którym będziesz spał w swym sypialnianym zaciszu, powinieneś skoncentrować się w głównej mierze na wymiarach pokoju, jaki urządzasz a także na tym, jaki jest styl urządzanego przez Ciebie pomieszczenia. W sypialni łóżko gra pierwsze skrzypce, będąc centrum, na którym skupia się uwaga. Dlatego też mebel tego rodzaju powinien być bardzo estetyczny i idealnie współgrać zresztą elementów wyposażenia. Niemniej jednak tak samo istotnym czynnikiem jak aspekt wizualny i rozmiar okazuje się jakość.
Wśród podstawowych rodzajów łóżek sypialnianych wyróżnić należy przede wszystkim dwa podstawowe typy – łóżko drewniane oraz tapicerowane. Oba modele mają pewne swoje zalety oraz wady i o tym właśnie będzie niniejszy poradnik. W pierwszym przypadku, to jest mówiąc o łóżku drewnianym, warte uwagi okazuje się przede wszystkim to, że mebel ten jest wykonany z w pełni naturalnego tworzywa. Jest to więc element designu, który jest zdrowy dla naszego ciała i organizmu w ogóle. Ponadto nie ma co ukrywać, że na rynku znajduje się cała masa odmian łóżek drewnianych, zatem dodatkowo mamy ogromnie szeroki wachlarz rozmaitości do wyboru. Możemy śmiało przebierać spośród łóżek drewnianych z drewna sosnowego, bukowego, olchowego itd. Każdy z tych gatunków wyróżnia się z kolei różnorakimi odcieniami kolorystycznymi czy właściwościami. Kolejna sprawa to to, że łóżko drewniane, jako mebel całkowicie naturalny jest przewiewne. Nie gromadzi się tam aż tyle kurzu i drobnoustrojów, co w łóżkach tapicerowanych niemniej jednak nie oznacza to, że takie meble nie wymagają stosownej pielęgnacji, wręcz przeciwnie – potrzebują czyszczenia systematycznie, ale bez wątpienia proces pielęgnacji jest w tym przypadku dużo prostszy i sprawniejszy niż gdy mowa na przykład o łóżkach tapicerowanych.
Co do łóżek drewnianych to niestety i one mają pewne swoje wady. Problematyczne jest to, iż są podatne na uszkodzenia i to nierzadko dużo bardziej niż obite tapicerka wersalki czy kanapy. Wynika to z faktu, iż są naturalne. W praktyce bardziej funkcjonalne będzie łóżko tapicerowane, bowiem nawet, gdy uderzymy w nie czymś ostrym nie ulegnie zarysowaniu właśnie ze względu na swoje miękkie obicie. Kiedy z kolei takie uderzenie nastąpi w łóżko typowo drewniane, raczej doprowadzimy do uszkodzenia czy zarysowania powierzchni.
Co do zalet z kolei łóżek tapicerowanych, to należy podkreślić, iż są one na pewno dużo bardziej miękkie, a przez to nie wymagają zakupu dodatkowych elementów takich jak chociażby niezbędny przy łóżku drewnianym materac. Tym samym jest to mebel dużo bardziej praktyczny, a jednocześnie dużo ekonomiczniejszy, bowiem za materac trzeba naprawdę sporo zapłacić. Kolejna sprawa to fakt, że łóżka tapicerowane są wygodniejsze, a to znów za sprawą wyżej wymienionej miękkości ich obicia tworzywem przyjaźniejszym w dotyku dla ciała niż klasyczne drewno. Nie ma co ukrywać również, że łóżko tapicerowane będzie tańsze w ogólnym rozrachunku niż łóżko drewniane. Nie trzeba kupować stelaża czy materaca z pokrowcem. Wydatków jest w związku z tym mniej.
Tapicerowane meble mają natomiast także i pewne wady, do jakich zaliczyć można szybkie zabrudzenia. Niestety ale wystarczy oprzeć się brudnymi rękoma i od razu materiał obicia ulega zabrudzeniu. Wymagają one dużo częstszego czyszczenia i z pewnością nie będzie to przetarcie wilgotną szmatką namoczona wodą, ale pranie chemiczne czy czyszczenie na sucho, nierzadko z zastosowaniem wysokiej jakości środków pielęgnacyjnych specjalnie stworzonych do tego rodzaju mebli bądź przez wynajętą w tym celu ekipę.