O wygodzie w zakresie urządzania wnętrza sypialnianego przesądza przede wszystkim stosowny dobór właściwego materaca. Niemniej jednak, spośród tak szerokiego wachlarzu rozmaitych rodzajów i gatunków podłoża przeznaczonego do spania, naprawdę ciężko jest wybrać jeden, konkretny model, który będzie w stu procentach dostosowany do naszego zasobu portfela oraz preferencji indywidualnych i zapotrzebowania zarazem. O tym, czym się kierować wybierając dany typ materaca dowiesz się z naszego artykułu.
Sypialnia musi być komfortowa
Najważniejsze to jest odpowiednie połączenie wszelkich elementów, jakie mają wchodzić w skład naszego zestawu wypoczynkowego. Mamy tu na myśli z jednej strony odpowiednio dobrane łóżko, z drugiej natomiast ściśle dostosowany do jego rozmiarów i modelu materac. Te dwie rzeczy muszą ze sobą współpracować, w przeciwnym razie o komfortowym spaniu możemy zapomnieć. Sam materac takiego a nie innego wzoru, fasonu i modelu to jednakże nie wszystko na co należy zwrócić szczególną uwagę. Istotne jest także to w jakim pokrowcu dostaniemy ten materac, jakie ma on właściwości, czy jest objęty jakimś okresem gwarancyjnym a jeżeli tak to jak długim, czy materac jaki zdecydujemy się kupić będzie można przetestować, jak go prać, z czego jest zrobiony itd. Pamiętajmy, że nabywanie materaca na łóżko sypialniane powinno być kwestią wyłącznie indywidualna, zatem nie kierujmy się reklama, promocją w salonie czy radami bądź sugestiami znajomych.
W oparciu o kryteria
Pierwszym aspektem, jaki trzeba mieć na względzie jest między innymi wkład materaca. Należy wiedzieć, że od niego zależy jakość naszego wypoczynku, wygoda a nawet zdrowie. Otóż co do ostatniej z wyżej wymienionych kwestii, to nie ma przelewek, bowiem niewłaściwie dostosowane podłoże, na którym mamy układać swoje ciało podczas kilkugodzinnego snu noc w noc może być powodem rozmaitych schorzeń, w tym zwłaszcza dolegliwości kręgosłupa bądź nadwyrężenia stawów. Wkład materaca powinien być ani nie za twardy, ani nie za miękki. Ma za zadanie odpowiednio podtrzymywać ciało i dostosowywać się do naturalnych krzywizn naszej sylwetki. Ponadto warto, aby był naturalny z powodu często występujących dzisiaj alergii, które wynikają z gromadzenia się w podłożu na którym śpimy drobnoustrojów, bakterii i zarazków. Pył i kurz są pierwszym krokiem do rozwoju przeróżnych reakcji alergicznych. Optymalny będzie bez wątpienia materac z pianki poliuretanowej, bonnelowym, standardowy sprężynowy czy też kieszonkowy. Kolejnym ważnym kryterium jest z kolei ciężar naszego ciała. Musimy pamiętać, że najwygodniejsza i zarazem najzdrowsza dla organizmu pozycja do sen na wznak. Wtedy ciężar naszej sylwetki rozkłada się równomiernie. W tym aspekcie spisują się więc świetnie materace sprężynowe, lateksowe oraz lateksowo-kokosowe. Zmieniając pozycje snu w nocy nasze ciało nie będzie tego odczuwało. Polecane są także szybko dopasowujące się do kształtu ciała materace bardziej nowoczesne, to jest podłoża wysoko elastyczne.
Przy urządzaniu sypialni małżeńskiej
Nieco inne kwestie wychodzą na czoło, kiedy w grę wchodzi urządzanie sypialni małżeńskiej. Najistotniejsze to to, żeby dobrze czuły się na materacu dwie osoby, dlatego też nie ma co generalizować podczas doboru takiego a nie innego modelu, ale trzeba skoncentrować się przede wszystkim na znalezieniu tak zwanego złotego środka, a więc materaca, który będzie tak skonstruowany, iż zapewni odpowiedni, pożądany komfort każdemu z użytkowników na nim śpiących jednocześnie. I tak nadrzędne jest to, jaka jest różnica w wadze pomiędzy osobami śpiącymi na jednym łóżku, jeżeli przekracza ona dwadzieścia kilogramów, dobrze byłoby postawić jednak na dwa osobne materace, które będą znakomicie pasowały do każdego z użytkowników z osobna.
Kiedy natomiast ciężary ciał nie różnią się drastycznie kilogramami, możemy bez większych trudności decydować się na jeden, typowo małżeński materac. W przypadku wcześniejszej opcji, to jest z dwoma materacami oddzielnymi, ważne jest, aby zwrócić uwagę przede wszystkim na dokupienie jeszcze dodatkowo specjalnej maty, która zniweluje powstałą po rozłożeniu obu materaców lukę. Ta przestrzeń między materacami po prostu jest niewygodna, więc warto kupić matę, która ja zlikwiduje. Świetnie przy opcji zakupu jednego materaca dla pary spisują się modele piankowe oraz kieszeniowe. Są one wypełnione pianką bądź lateksem a w drugim z przypadków standardowo sprężynami. Polecane są tym osobom, które nie śpią według jednej pozycji całą noc, ale które przewracają się z boku na bok. Ponadto dzięki takiemu podłożu do spania nie ma kłopotu z ruchami drugiej osoby, ponieważ są one wręcz niewyczuwalne dla śpiącego obok.
Grubość czy cienkość – co lepsze?
Nie ma co ukrywać, że wiele osób popełnia podstawowy błąd, kusząc się na to, co jest na chwilę obecną modne na rynku. Nie da się tak dobrać materaca do snu, który będzie dla nas osobiście rewelacyjny i gwarantujący pełen komfort użytkowania. Każdy ma swoje własne preferencje, zapotrzebowania, budowę ciała. W związku z tym, warto wybierać materace w oparciu o te aspekty, a nie o to, co jest na topie czy co poleca nam sprzedawca w sklepie. Generalnie jest prosta zasada – ludzie tężsi, grubsi i masywniejsi powinni wybierać materace znacznie grubsze, które nie będą się zapadały pod ich ciężarem. Twardsze i zarazem grubsze warstwą powinny być również podłoża przeznaczone do snu osób cierpiących na rozmaite schorzenia kręgosłupa czy problemy ze stawami. Wtedy będzie im się odpoczywało naprawdę komfortowo. W takich przypadkach polecane są nawet dwudziestocentymetrowe modele. Nie ma co jednak przesadzać z grubością materaca, gdy w grę wchodzi wyposażenie sypialni osoby szczupłej, wysportowanej i bez dolegliwości zdrowotnych związanych z nadwyrężeniem mięśni czy stawów. Tym osobom wystarczy w zupełności materac kilkunastocentymetrowy.