Łóżko metalowe – dlaczego warto?

Marząc o nietuzinkowości urządzenia sypialnianego pomieszczenia, warto rozważyć opcję zrezygnowania z zakupu łóżek drewnianych, które są niemal standardem w każdym jednym domu czy mieszkaniu i skupienia swej uwagi na dużo bardziej pomysłowym designie, w którym główną rolę odgrywa łóżko metalowe.

Łóżka metalowe pozwalają przede wszystkim na znaczące urozmaicenie wystroju sypialni. Łóżko, jako mebel centralny, który od razu rzuca się w oczy po przekroczeniu progu charakteryzowanego tu pokoju, powinno być eleganckie a nie tylko praktyczne i w przypadku opisywanego modelu z metalu jak najbardziej ten czynnik występuje. Kiedy chcemy odmiany, szukamy kreatywnego rozwiązania, znudziliśmy się przeciętnością i chcemy, aby wnętrze naszej sypialni prezentowało się inaczej niż naszego znajomego czy sąsiada, postawmy właśnie na przytoczone wyżej łóżka metalowe. Poza wyraźnymi aspektami natury estetycznej, łóżka te są bardzo funkcjonalne. Na czym ta ich użyteczność polega?

Po pierwsze są one ogromnie wytrzymałe. Nie ma na chwile obecną żadnego innego tworzywa stosowanego w branży meblarskiej, które w praktyce okazałoby się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż metale. Przecież nie ma szans, aby powierzchnię takiego łóżka zarysować, zniszczyć czy obedrzeć. To zgoła odmiennie od tego, co pojawia się przy wyborze łóżek drewnianych, gdzie ryzyko zniszczenia jest naprawdę bardzo duże i żeby cieszyć się eleganckim wystrojem trzeba uważać. Ponadto łóżko to może być oryginalne i ten czynnik też ma znaczenie, a zwłaszcza wtedy wysuwa się, jako nadrzędne kryterium, gdy domownicy podejmują decyzję o urządzaniu wnętrz domowego zacisza w oparciu o konkretne stylizacje. Łóżka metalowe będą świetnym rozwiązaniem w nurcie industrialnym.

Patrząc chociażby na fakt, iż mebel taki jest stylowy a do tego oryginalny i trwały, można śmiało rzec, że jest to element meblowy niebanalny, ale zarazem z wszechstronnymi właściwościami – połączenie tego, co ładne, z tym co przydatne. Nierzadko na samej prostej konstrukcji takiego łóżka nie koniec, gdyż na zagłówkach znajdują się często metalowe dekoracje. Takie motywy ozdobne okazują się bardzo ekskluzywne, bowiem dodają całemu wnętrzu luksusu oraz szyku. Przeważnie w górnej części łóżka kute są motywy rośliny, kwiaty czy wzory geometryczne, dzięki czemu cała sypialnia poza tym, że jest elegancka, dodatkowo staje się też dość ciekawa wizualnie i nowoczesna.

Metal, z jakiego wykonywane są obecnie łóżka tej kategorii to stal. Jest to materiał tak niepodatny na uszkodzenia, że nie ma obaw o to, że w razie nieszczęśliwych zdarzeń losowych mebel zostanie uszkodzony. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że takie łóżka nie rysują się, nie spłoną, nie złamią, nie ulegną przebarwieniu, nie zmienią swego pierwotnego odcienia. Może wraz z biegiem czasu tylko odprysnąć lakier, ale to na pewno nie na całości mebla, co w pojedynczych fragmentach. Odnowienie w tych punktach nie tylko będzie niedrogie, ale i pójdzie sprawnie.

Jak każdy element wystroju, także i łóżka sypialniane wykonane z metalu mogą mieć pewne wady. Do nich zaliczyć należy przede wszystkim fakt, iż łóżka tego typu są bardzo zimne w dotyku. Wynika to z takiego a nie innego tworzywa, z jakiego są wykonane. W nocy, gdy dotkniemy przypadkiem obicia mebla bosą stopą, może to być nieprzyjemne uczucie, szczególnie zimą. Ponadto wadą jest skrzypienie takich łóżek, co z kolei wynika z tego, iż metalowy stelaż zbudowany jest z rurek ze sobą odpowiednio połączonych, które często ulegają poluzowaniu, powodując skrzypienie. Wystarczy wówczas ponownie je mocno docisnąć i po problemie. Łóżka metalowe są niestety dość drogie w porównaniu z oklepanymi, standardowymi modelami drewnianymi, z drugiej strony jednakże jest to inwestycja na długie lata, zatem nie ma co oszczędzać. Jeszcze innym minusem jest surowy efekt, jaki osiągamy, gdy umieścimy taki mebel w sypialni. Nie wszystkim taki pokój do spania przypadnie do gustu, kwestia wyłącznie indywidualnego poczucia smaku i estetyki.