Udrażnianie kanalizacji na własną rękę

Wystarczą codzienne, tradycyjne i rutynowe czynności do tego aby lada moment doprowadzić do zatkania i niedrożności rur w łazience czy kuchni. Nie wiele trzeba żeby zatkany został zlew czy umywalka, dlatego też na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. Nie ma sensu czasami wydawać niepotrzebnie za dużo środków pieniężnych na skorzystanie z pomocy wprawionego i doświadczonego hydraulika, który policzy sobie z pewnością za świadczoną usługę niemało. Lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza w drobnych sprawach i małych awariach, jest spróbowanie swych własnych sił w kwestii szeroko rozumianej hydrauliki.

Zapobiegliwość najważniejsza

To, że odpływ zlewozmywaka zostanie zapchany to nic dziwnego, prędzej czy później przy gromadzeniu się resztek jedzenia z mytych talerzy czy garnków, w których gotowaliśmy i przyrządzaliśmy poszczególne posiłki dojdzie do zatkania przewodów. Nie oznacza to od razu dużej usterki, z którą nie poradzimy sobie samodzielnie. Wystarczy zacząć od stosownej profilaktyki. Zanim staniesz przed koniecznością udrażniania rury i całej kanalizacji, warto byłoby wiedzieć, jak do sytuacji niedrożności nie dopuszczać. Po pierwsze o sieć kanalizacyjną trzeba zadbać zaraz w momencie wprowadzania się do mieszkania czy jeszcze podczas budowy domu. Musi ona zostać wykonana w pełni poprawnie, a wtedy dopiero będzie funkcjonowała należycie. Nie będzie wylewów, zatkania i zapychania.

Wszystko będzie na tyle drożne, żeby bez trudu przepływało przez rury. Istotne jest zwłaszcza profesjonalne wykonanie projektów technicznych, a w nich uwzględnienie dokładnie i precyzyjnie średnic i spadków przewodów. Nie jest tez obojętne, z jakiego tworzywa instalacja zostanie zrobione. Generalnie bardzo często stawia się na chwilę obecną z materiałów sztucznych, co jest modne bo i szybkie z perspektywy producenta wykonującego poszczególne elementy takich sieci i przewodów, jak i dość sprawne do wykonania i późniejszego montażu. Instalacja tego rodzaju ma także zaletę w postaci odporności na kamień i żrące substancje co w przypadku użytkowania pomieszczeń takich jak kuchnia bądź łazienka jest niesamowicie ważne. Solidna instalacja nie ma prawa przeciekać i być zapychana częściej niż zwykle ma to miejsce.

Kontroluj, co trafia do rur

Niesamowicie ważne jest także to, aby nie wrzucać do kranów, toalet czy zlewozmywaków i umywalek nieodpowiednich produktów, które doprowadzą do zatkania i niedrożności przewodów. Za niedozwolone uznaje się duże rozmiarowo resztki pożywienia, bardzo kleiste i maziste, gęste, które mogłyby zakleić sieci rur. Nie jest wskazane też wlewanie produktów spożywczych czy chemicznych o tłustej konsystencji. Pod żadnym pozorem nie wolno kierować się do kanalizacji z odpadami stałymi typu papierki po jedzeniu, karton, tektura, trociny, pierze, wata, kości czy szmaty. Nie wolno także wrzucać piasku, żwiru oraz gruzu. Nie jest też dobrym wariantem wlewanie do otworów zlewów czy toalet przykładowo bardzo agresywnych chemikaliów. Jeżeli tych prostych zasad nie będziemy przestrzegać, możemy doprowadzić do częściowego lub całkowitego zapchania kranu czy zlewu bądź sedesu. W pierwszym z przytoczonych powyżej przypadków dojdzie do zablokowania odpływu czy spłukiwania wody wolniej niż naturalnie ma to miejsce. W drugim przypadku natomiast doprowadzimy do wylania wody i zalania łazienki czy kuchni.

Syfon – jak go udrożnić?

Poprzez syfon nie dochodzi do przedostawania się z kanalizacji wszelkich nieprzyjemnych zapachów, jakie gromadzą się w rurach. Jeżeli dojdzie do jego zapchania, nie ma innej opcji jak do dokładnie wyczyścić. W przypadku stalowych czy też wykonany z tworzyw sztucznych modeli konieczne jest uwzględnienie charakterystycznej budowy tego elementu kanalizacyjnego. Otóż nowe warianty syfonów są skonstruowane w taki sposób, iż ich swobodne odkręcanie i skręcanie nie jest szczególnie problematyczne. Musimy zatem podłożyć pod syfon jakiś pojemnik czy naczynie bądź wiadro, aby po odkręceniu zgromadzone resztki i brudy wraz z wodą miały gdzie wlecieć. Następnie syfon przykręcamy. Jeżeli natomiast mamy stary model, przy którym dużo gorzej z odkręcaniem, gdyż jest on żeliwny, dobrze byłoby skonsultować się już wówczas z hydraulikiem i nie robić samodzielnie nic, aby nie doprowadzić do jeszcze większej usterki. W wielu rodzajach syfonów, w zasadzie w większości, zamontowane są tak zwane rewizje, które nadają się do wprowadzenia przez nie specjalnych sprężyn i w ten sposób odbywa się czyszczenie syfonu, ale nie należy to do prostych zadań. Dlatego też dzisiaj mało który dom ma instalacje kanalizacyjne z żeliwnym syfonem, chociażby z tego powodu, aby zaoszczędzić w razie usterki i niedrożności przewodów.

Podstawowe zaopatrzenie

Istotne jest wyposażenie się w prosty sprzęt robotniczy, który nam pomoże w razie awarii. Do takiego zestawu, jaki powinien znaleźć się w każdym jednym domu koniecznie należy zaliczyć przepychaczkę. To standardowe akcesoria, jakie zbudowane są z drążka, do którego mocuje się gumowy kielich. W ten sposób można przepychać zalegające produkty w rurach. Jest to proste do wykonania, tym bardziej że nowoczesne modele przepychaczek nie wymagają wręcz żadnej siły fizycznej ludzkiej, ale wystarczy lekkie ruszanie nimi, gdyż mają specyficzny mechanizm pneumatyczny. Wówczas nie trzeba aż tak dużo siły. Jest to także dużo bardziej wygodne i sprawniej idzie udrażnianie. Pamiętajmy jednakże aby koniecznie zatkać otwór przelewowy. Gumowym kielichem zatkajmy otwór odpływowy i poprzez skorzystanie z przymocowanego do przepychaczki drążka dociśnijmy kielich do otworu odpływowego. Wykonajmy taką czynność parokrotnie. Nie poprzestawajmy natomiast na jednorazowej wymianie wody w zlewie czy umywalce. Kiedy zebrana woda zacznie odpływać, upewnijmy się, że rury zostały odpowiednio przepchane i w tym celu nalejmy świeżej wody a następnie powtarzajmy zabieg, aż woda będzie błyskawicznie spływała i przestanie gromadzić się w umywalce.